تاکید سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی بر تسریع در اجرای مطالعات بافت تاریخی پنج شهر استان

تاکید سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی بر تسریع در اجرای مطالعات بافت تاریخی پنج شهر استان
سرپرست معاونت امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی بر تسریع در اجرای مطالعات بافت تاریخی شهرهای ارومیه ،خوی ، ماکو، تکاب وسلماس تاکید کرد.

آرامون در جلسه بررسی آخرین وضعیت اجرای طرح مطالعاتی بافت تاریخی شهر های ارومیه ،خوی ، ماکو، تکاب وسلماس که در محل استانداری برگزار شد با تاکید بر اهمیت حفظ و مرمت بافتهای تاریخی استان و بویژه شهرهای دارای بافت تاریخی در استان گفت: تمام دغدغه مدیرت استان حفظ و مرمت این بافت های تاریخی با رفع مسائل و مشکلات مردم در توسعه این مناطق است.

وی  ادامه داد: در طرح مطالعات بافت های تاریخی شهرهای استان باید پیوست های فرهنگی و اجتماعی مردم آن منطقه نیز لحاظ شود.

آرامون گفت: طرح مطالعات بافت تاریخی شهرهای ارومیه، خوی، ماکو، تکاب وسلماس باید هرچه سریعتر و در مدت زمان حداکثر 6 ماه با مشارکت شهرداری های این شهرها، راه و شهرسازی و اداره کل میراث فرهنگی استان تهیه و برای تصویب به کمیسیون ماده 5 ارسال گردد.

وی همچنین به پیگیری واخذ 5 میلیارد ریال برای اجرای مسیر پیاده و دوچرخه شهر تکاب اشاره کرد و و گفت: در جلسات باز آفرینی شهری نیز اولویت با بافت های محدوده مرکزی و تاریخی شهرهای برای باز تعریف تعاملات پایدار اجتماعی است .

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: بافت تاریخی و قدیمی داخل محدوده‌های اصلی پنج  شهر استان با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور احیا، مرمت و حفاظت می‌شود . 

جلیل جباری روز سه‌شنبه در جریان دیدار و نشست تخصصی گردشگری با فرماندار اظهار داشت: احیای بافت تاریخی شهرهای خوی، ماکو و ارومیه هم اکنون در حال انجام‌ است و طرح احیا و حفاظت بافت تاریخی شهر تکاب و سلماس نیز با تامین اعتبارلازم اجرا می شود.

وی ادامه داد: براساس این طرح، تمام بناهای تاریخی داخل بافت قدیمی این شهرها نیز مرمت، حفاظت و استحکام‌بخشی

در این جلسه شهرداران شهرهای ارومیه ،خوی ، ماکو و تکاب نقطه نظرات خود را در خصوص روند اجرای طرح مطالعات بافت تاریخی این شهر ها ارائه کردند.