در دیدار با رئیس سازمان امور عشایر ایران عنوان شد؛

استاندار: عشایر آذربایجان غربی نقش برجسته ای در پاسداری از انقلاب برعهده دارند/ تامین بسترهای رفاه و شکوفایی اقتصادی جامعه عشایری استان جزو اولویت ها است

استاندار: عشایر آذربایجان غربی نقش برجسته ای در پاسداری از انقلاب برعهده دارند/ تامین بسترهای رفاه و شکوفایی اقتصادی جامعه عشایری استان جزو اولویت ها است
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه عشایر این استان علاوه بر جایگاه ویژه جمعیتی در بین عشایر کشور نقش برجسته ای نیز در پاسداری از انقلاب داشته اند افزود: تقدیم شهدای گرانقدر و نیز سهم مهم در تولید و تامین نیازمندیهای اقتصادی استان از جمله ویژگی های عشایر آذربایجان غربی بشمار می رود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری عصر روز چهارشنبه در دیدار با رئیس سازمان امور عشایر ایران با تاکید بر تخصیص منابع حمایتی لازم از عشایر بویژه در دوران کرونا تصریح کرد: شیوع کرونا آسیب های جدی به اقتصاد عشایر وارد ساخته و می طلبد از طریق تخصیص منابع مالی و نیز خرید های تضمینی نسبت به جبران بخشی از آسیب ها اقدام شود.

وی تامین ایل راه های مناسب را از جمله برنامه های استان برشمرد و افزود: تامین بسترهای رفاه و نیز شکوفایی اقتصادی جامعه عشایری بویژه از طریق افزایش سهم این قشر از مالیات بر ارزش افزوده جزو اولویت های استان است.

رئیس سازمان امور عشایری ایران نیز در این دیدار با اشاره به جمعیت عشایری کشور بیان کرد: طبق آخرین سرشماری سال ۱۳۸۷، جمعیت عشایر کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار عشایری بوده که این رقم بر اساس سرشماری ثبتی مبنایی به بیش از ۳۰۰ هزار خانوار با یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت رسیده است.

کرمعلی قندالی با بیان اینکه آذربایجان غربی در رتبه سوم جمعیت عشایری ایران قرار دارد گفت: این آمار نشان می‌دهد با وجود برخی مهاجرت‌ها در جوامع در این حوزه نیز شاهد مهاجرت معکوس و برگشت عشایر به حوزه و مناطق خود هستیم.

وی بیان کرد: ۳۵ میلیون هکتار از اراضی و مراتع کشور در حوزه جامعه عشایری است که با داشتن ۲۳ میلیون راس دام ۲۸ درصد دام کشور را در اختیار دارند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران افزود: حدود ۶۰ هزار خانوار عشایری از آب شرب پایدار بی‌بهره‌اند و دولت آبرسانی به این قشر را در اولویت قرار داده است.

قندالی ادامه داد: حدود ۹۰ درصد مناطق عشایری کشور از آب شرب سالم بهره‌مند هستند و زیرساخت‌های لازم برای توسعه این بخش در حال تامین است.

وی اعطای تسهیلات کم بهره به جامعه عشایری را یکی از اقدامات این نهاد برای حمایت از عشایر عنوان کرد.