مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی:

مکتب زینبی بانوان ایران اسلامی در هشت سال جنگ تحمیلی به جهانیان ثابت شد

مکتب زینبی بانوان ایران اسلامی در هشت سال جنگ تحمیلی به جهانیان ثابت شد
مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت نقش زنان ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس، گفت: مادران، همسران، خواهران شهدا و ایثارگران با صبر در شهادت عزیزان‌شان و پرستاری از جانبازان توانستند مکتب حضرت زینب(س) انقلاب اسلامی را به جهان صادر کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، پریسا علیلو صبح امروز در همایش اسوه‌های صبر و مقاومت و تجلیل از بانوان فعال در دوران دفاع مقدس به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس، اظهار داشت: هیچ واژه‌ای بیان‌گر بزرگی مادران و خواهران شهدا، این اسوه‌های صبر، استقامت و ایثار نیست و زبان از بیان رشادت‌هایشان قاصر است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، خاطر نشان کرد: دوران هشت سال دفاع مقدس اوج افتخارات ملت ایران است بنابراین وظیفه تک‌تک ما سنگین می‌شود تا برای انتقال این ارزش‌ها به نسل آینده با جدیت برنامه‌ریزی کنیم.

وی یادآور شد: ابعاد دفاع مقدس در حوزه زنان آن‌قدر گسترده‌ و جذاب است که نباید اجازه داد فرصت ثبت‌ و ضبط آنان از بین رود. خاطراتی از پشت جبهه، از زنانی که پشتیبان میدان نبرد بودند.

علیلو عنوان کرد: تاریخ مدام در حال تکرار است چرا که شهدای ما همانند شهدای کربلا دعوت امام خود را لبیک گفتند و مادران، همسران، خواهران شهدا و ایثارگران هم با صبر در شهادت عزیزان‌شان و پرستاری از جانبازان توانستند در مکتب حضرت زینب(س) انقلاب اسلامی را به جهان صادر کنند.

وی تأکید کرد: سخنان و روایت‌های زنان رزمنده تازه و ناشنیده است، آنان مادران، خواهران و همسران شهید و یا زنانی رزمنده، جانباز، امدادگر، عکاس و یا ایثارگر هستند که بیان خاطرات آنان در غنی‌سازی ادبیات دفاع مقدس تأثیرگذار است که سبب می‌شود گفتمان ایثار در جامعه غنی‌تر شکل گیرد.

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی افزود: زنانی که در همان عالم احساس و زنانگی، قهرمان و شهید شدند، با دستان خالی جنگیدند و مجروح شدند و یا مدال پرافتخار حماسه آفرینی و جنگاوری را بر گردن آویختند، پرچم‌داران فرهنگ ایثار و شهادت هستند و نقش آن‌ها در توسعه و گسترش این فرهنگ غنی در جامعه موضوعی غیرقابل انکار است.

وی تأکید کرد: همسران شهدا، با حفظ سنگر خانواده، مردانه‌ترین میدان‌ها را فتح کردند. آنان تمام وجود خود را با روح جهاد و شهادت در آمیختند و این زنان موجبات ترغیب مردان‌شان به جنگ را فراهم ساختند تا شهدا با جان‌فشانی و مجاهدت از تمامیت ارضی کشور در مقابل دشمن متجاوز دفاع کنند. همچنین در نبود همسران، خلا‌های ناشی از نبود آن‌ها را صبورانه تحمل کرده و پشت سر همسران‌شان ایستادند و نسلی انقلابی تربیت کردند که برای اعتلای نظام و انقلاب هر لحظه آماده جان‌فشانی و رشادت هستند.

علیلو ابراز داشت: رسالت خانواده شهدا یک رسالت زینبی است پس لازم است در هر محفلی خواسته شهدا توسط این عزیزان تبیین و تبلیغ شود. همچنین خانواده شهدا در اخلاق و عمل الگویی برای نسل‌های جوان باشند. اکنون در شرایطی که دشمن در جنگ سخت شکست خورده و در قالب جنگ نرم به دنبال تضعیف اعتقادات، انسجام، همدلی و سست کردن بنیان خانواده‌هاست. ما برای این که بتوانیم در این عرصه نیز پیروز باشیم بایستی بر مبنای توصیه مقام معظم رهبری یاد و خاطره شهدا را در جامعه گرامی بداریم.

مدیر کل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با اشاره به برگزاری این برنامه تأکید کرد: هدف اصلی برگزاری همایش اسوه‌های صبر و استقامت نیز تبیین همین موضوع و مسئولیت سنگین ما در دستیابی به تمدن نوین اسلامی است.

وی تشریح کرد: حماسه دفاع مقدس فرصتی برای بازنمایی و بازخوانی روح مقاومت و مجاهدت مردم و انتقال به نسل جوان امروزی است. نشر ارزش‌های مشارکت زنان در جنگ، ثبت خاطرات زنان ایثارگر، نشر فرهنگ دفاع مقدس و ارائه الگوی سوم زن مسلمان ایرانی و همچنین ارتقاء جایگاه زنان ایثارگر در سطح جامعه از موارد مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

وی ابراز امیدواری کرد: امسال طوری برنامه ریزی شده که برنامه های محتوایی ویژه دفاع مقدس صرفا منحصر به هفته دفاع مقدس نبوده و در طول سال اجرا می‌شود از این رو لازم است تمام حوزه‌های فرهنگی در راستای انتقال ارزش‌های دفاع مقدس و تأثیر بانوان در این دوران برنامه‌های محتوایی را تدوین و اجرا کنند. همچنین در اجرای برنامه ها مردمی کردن و برجسته کردن نقش بانوان در آفرینش ایثار و شهادت مد نظر قرار گیرد.

در پایان این برنامه از مادران، همسران و خانواده شهدا، جانبازان، ایثارگران و از بانوان فعال دوران هشت سال دفاع مقدس تقدیر به عمل آمد.