اظهارات استاندار آذربایجان غربی در مراسم افتتاح نیروگاه 150مگاواتی برق آبی سردشت

اظهارات استاندار آذربایجان غربی در مراسم افتتاح نیروگاه 150مگاواتی برق آبی سردشت
استاندار آذربایجان غربی گفت : طنین آهنگ توسعه در استان و ارتقا و کسب رتبه برتر در شاخص های اقتصادی گویای اینست که آذربایجان غربی دیگر در انتهای جدول توسعه یافتگی کشور قرار ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی ، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در مراسم افتتاح نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی برق آبی سردشت که امروز با حضور رییس مجلس و وزیر نیرو برگزار شد، گفت:  با وجود همه تلخکامی هایی که دشمن به منظور متوقف ساختن قطار توسعه کشور در پیش گرفته، با تدابیر اتخاذ شده از سوی مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور و مجلس گرانقدر، در آذربایجان غربی همصدا با دیگر نقاط ایران عزیز، آهنگ توسعه طنین انداز شده و دستاوردهای درخشانی که استان در حوزه های بهبود فضای کسب و کار، افزایش نرخ مشارکت اقتصادی، رشد سرمایه گذاری و صادرات و کاهش نرخ بیکاری و تورم به دست آورده موید این مدعاست.

 وی افزود: آذربایجان غربی برای دومین فصل پیاپی در تابستان امسال رتبه نخست کسب و کار کشور را کسب کرده است. این در حالیست که رتبه استان در سال ۹۶، ۲۰ بوده است. مرکز آمار ایران نیز ضمن اعلام کاهش ۶ درصدی نرخ بیکاری در استان و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی،رشد صادرات غیرنفتی و کاهش نرخ تورم و کسب جایگاه نخست در این زمینه موید اتفاقات بی نظیری است که استان تا به امروز تجربه نکرده بود‌. امروز دیگر آذربایجان غربی در انتهای جدول توسعه یافتگی نیست و با تداوم این روند به مدد توجه دولت و مجلس محترم، اهتمام مدیران استانی و از همه مهمتر همراهی مجدانه و خالصانه مردم، آذربایجان غربی می تواند عقب ماندگی های مزمن خود را مداوا کند و آهنگ توسعه نواخته شده امروز را ماندگار سازد.
 

استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید تا به امروز بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف استان انجام‌گرفته که در نوع خود بی‌نظیر است. اقدامات درخور شایسته دولت به‌ویژه در یک سال اخیر از رشد اقتصادی گرفته تا رشد جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی و اشتغال‌زایی بیانگر آهنگ رو به رشد توسعه و پیشرفت در این سرزمین است.

شهریاری افزود: بستر توسعه شکل‌گرفته در استان در ادامه سیاست‌های توسعه متوازن و عادلانه‌ای است که از ۲ سال قبل در استان اجرایی شده است.استان آذربایجان‌غربی به جهت موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و بهره‌مندی از ظرفیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، بازارچه‌ها و پایانه های مرزی توانایی آن را دارد تا در شرایط ظالمانه تحریم بتواند، گره‌گشایی مطمئن برای عبور از گذرگاه‌های سخت اقتصادی باشد.


مقام عالی استان همچنین گفت: مردمان این دیار از اقوام و ادیان مختلف امروز در حالی رنگین کمانی از وحدت و همدلی را در شمال غربی ایران به منصه ظهور گذاشته اند که این امر خود اصلی ترین دلیل اتفاقات درخشانی است که استان در این روزها تجربه می کند‌. فارغ از همه دسیسه چینی هایی که برای ضربه زدن به این وحدت از سوی دشمنان صورت می گیرد در این استان که رشادت شهدای گرانقدر چون باکری و امینی و شهدای بمباران شیمیایی سردشت و ۱۲ هزار شهید گرانقدر را برای پایداری این نظام مقدس تقدیم نموده، مصمم تر از همیشه برای اعتلای ایران و این سرزمین شهیدپرور تلاش می کنند
.

شهریاری اظهار داشت: آذربایجان غربی برای حفظ روزهای ماندگار در شاخص های اقتصادی نیازمند توجه ویژه دولت و مجلس است. حضور ریاست محترم مجلس شورای اسلامی در استان را غنیمت شمرده و اعلام می داریم ضعف در حوزه زیرساخت های اساسی توسعه استان به ویژه راه، حمل و نقل زمینی و ریلی، بهداشت و آموزش به دلیل ناکافی بودن سرمایه گذاری های بخش عمومی  از جمله در حوزه زیرساخت های شهرک ها و نواحی صنعتی، شکاف شاخص های توسعه یافتگی استان با میانگین کشوری و نیز کمبود منابع بانکی به منظور تامین مالی بنگاه های اقتصادی نیازمند تسهیلات سرمایه ثابت و در گردش، می طلبد تا مجلس همراه با دولت عنایت ویژه ای به این استان داشته باشد.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: اصلاح لوایح اقتصادی ارائه شده توسط دولت یا طرح های مرتبط با هدف ایجاد توازن به نفع استان های کمتر توسعه یافته، ارائه طرحی مستقل به منظور رفع محرومیت استان های کمتر توسعه یافته به مجلس و تصویب آن، مستثنی نمودن استان آذربایجان غربی از برخی ممنوعیت های قانونی در صادرات و واردات مرتبط با فرآوری محصولات کشاورزی، کمک به دولت در جهت ایجاد زیرساخت های اقتصادی این استان با استفاده از منابع اعتباری صندوق توسعه ملی و سایر منابع اعتباری به منظور ارتقای امنیت ملی و سطح معیشت ساکنان استان های مرزی از دیگر موضوعاتی است که مجلس محترم می تواند برای پایداری استان در جدول توسعه مندی همراهی نماید.


 مقام عالی دولت در استان گفت: شهرستان سردشت با سابقه ای دیرینه، از ظرفیت های طبیعی و معنوی بسیاری در حوزه های گردشگری و کشاورزی برخوردار است اما متاسفانه به دلیل برخی غفلت ها و ناهماهنگی ها در سنوات گذشته، غبار عقب ماندگی و توسعه نیافتگی برغم منابع سرشار منطقه بر رخسار این شهرستان نشسته است

وی افزود: سردشت می تواند در مدت کوتاهی پیشرفت محسوس و چشمگیری داشته باشد و این میسر نیست مگر با همراهی و عنایت ویژه مجلس محترم در خصوص موضوعاتی چون برقراری ترانزیت مسافری در مرز رسمی کیله، افزایش شاخص بهره مندی شهرستان از راه های آسفالته روستایی برای رسیدن به میانگین کشوری و کمک به تهیه طرح مطالعاتی جامع گردشگری سردشت به لحاظ بهره مندی از ظرفیت هایی چون جنگل های میرآباد و بهبود زیرساخت های حمل و نقلی و بهره مندی سردشت از اعتبارات مهار آبهای مرزی و آبی نمودن اراضی دیم و رسیدگی به نیازهای درمانی و حمایتی جانبازان عزیز بمباران شیمایی سردشت و ایجاد منطقه آزاد تجاری به جهت ظرفیت های بالقوه اقتصاد مرزی و بازارهای داخلی که به طور قطع مساعدت مجلس برای همراهی با دولت در رفع محرومیت از این خطه شهیدپرور بسیار حائز اهمیت است.

استاندار آذربایجان غربی گفت:  از تلاش و جانفشانی نیروهای نظامی و انتظامی، سپاه پاسداران،نیروی انتظامی،ارتش و سربازان گمنام امام زمان و مرزبانی در تامین امنیت بی نظیر این خطه از ایران با وجود بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور و نیز همراهی نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری و نیز نماینده محترم ولی فقیه در استان،ائمه جمعه و روحانیون و خبرنگاران و دیگر دلسوزان به این سرزمین قدردانی می نمایم.