معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی: در مدیریت شهری اولویت ها، بازنگری شود

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، رحمانی در شانزدهمین بزرگداشت روز جهانی شهرسازی که در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد ، با تاکید بر این موضوع که در مدیریت شهری اولویت ها باید بازنگری شود،  گفت : متاسفانه  تا کنون در بحث مدیریت و تامین منابع شهرداریها، درآمد پایداری شکل نگرفته است و باید برای تحقق اهداف در مدیریت شهری یک برنامه ریزی جامع انجام شود.

آیدین رحمانی با اشاره به اینکه با افزایش شهر نشینی تصمیماتی که در شهر ها گرفته می شود، اهمیت خود را بیش از پیش نمایان می کند، افزود : این موضوع می طلبد تا با برنامه ریزی مناسب و ورود افراد متخصص و دلسوز به بحث مدیریت شهری بتوانیم مسیری را تعریف و ایجاد کنیم تا همزمان با توسعه  و عمران شهر ها، رضایت مردم نیز جلب شود.

وی با ابراز تاسف از اینکه مدیریت شهری با بحث درآمد زایی گره خورده است ،  افزود : اولویت ها در مدیریت شهری باید تغییر پیدا کند  و نگاه درآمد زایی در مدیریت شهری باید کاهش یابد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه یکی از آفت های مدیریت شهری موضوع تامین اعتبار برای پرداخت حقوق پرسنل، چگونگی پرداخت هزینه های جمع آوری پسماند و فعالیت های خدمات شهری است، گفت:  این نگاه،  قابل چشم پوشی نیست و باید از تجارب شهرداران شهر های موفق و خود گردان در کشوهای مختلف دنیا بهره برد.

رحمانی خاطر نشان کرد:  باید شرایط را طوری محیا کنیم تا تصمیماتی که در مدیریت شهری گرفته می شود در راستای ایجاد درآمد پایدار بر پایه مدیریت علمی و عملی در شهر ها باشد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود توجه به معماری ایرانی و اسلامی را در شهر سازی مورد تاکید قرار داد و گفت : بحث شهرسازی علاوه بر مبنای علمی، پایه و اساس هنری نیز دارد و بایستی معماری ایرانی و اسلامی در راستای جلب رضایت و سلایق و فرهنگ مردم در مدیریت های شهری و شهر سازی لحاظ شود.

رحمانی مدیریت شهری و شهر سازی را فرا بخشی دانست و اظهار داشت: تمامی مهندسان شهرساز برای حل مشکلات و تامین نیاز جوامع شهری راه جدیدی را در پیش گیرند و در راستای برنامه های دولت، مدیریت شهری را یاری رسانند.

وی با اشاره به نقش موثر شوراهای شهر در کمک به مدیریت شهری گفت: شورا های اسلامی شهر ها به عنوان منتخبین مردم در مباحث مدیریت شهری، نقش ویژه ای دارند و باید با فرهنگ سازی و ارتقاء آگاهی مردم به مشارکت پذیری، تاثیر گذاری آنها در جامعه را ارتقا بخشید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی حرکت مدیریت شهری را به سمت ایجاد شهر های نسل دوم ضروری دانست و افزود: در پهنه های مختلف کشورمان استعداد های فراوان برای ایجاد شهر های جدید با کارکرد های اقتصادی نظیر کشاورزی، آموزشی، تحقیقاتی و فن آوری های نو، بازرگانی و جهانگردی وجود دارد.

وی ادامه داد: با ایجاد شهرهای نسل جدید، ضمن جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها،  با استفاده از فن آوری های نوین در بخش های کشاورزی، بازرگانی و گردشگری بستری مناسب برای سرمایه گذاری دائم در این شهر ها فراهم می شود.