در کارگروه آب و کشاورزی عنوان شد؛

استاندار: توسعه کشاورزی آذربایجان غربی در گرو اصلاح برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است/ تغییر الگوی کشت به یک برنامه مدون نیاز دارد

استاندار: توسعه کشاورزی آذربایجان غربی در گرو اصلاح برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است/ تغییر الگوی کشت به یک برنامه مدون نیاز دارد
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی کشاورزی استان برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است گفت: برخی مصوبات در زمان بحران جدی دریاچه ارومیه اجرایی شده و امروز نیاز برای توسعه کشاورزی نیاز داریم تا این مصوبات بازنگری شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری عصر روز سه شنبه در کارگروه آب و کشاورزی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی در محل استانداری برگزار شد با تاکید بر ضرورت پیگیری اصلاح برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه که برای احیای کشاورزی استان بسیار موثر است افزود: ۳۰۰ میلیون مترمکعب سهم آذربایجان غربی از رودخانه ارس به آذربایجان شرقی تخصیص یافته که اگر این میزان به خود استان تخصیص یابد مشکلات کم آبی عمده شهرهای استان برطرف خواهد شد.

وی گفت: با توجه به مشکلاتی که هر از چند گاهی در عرصه محصولات کشاورزی بوجود می آید لذا مسئله نوع کشت و اصلاح الگوی کشت باید توسط مرکز تحقیقات کشاورزی با یک برنامه مدون پیگیری شود.

استاندار آذربایجان غربی بازنگری در شیوه های کاشت، داشت و برداشت را یک ضرورت جدی دانست و افزود: متوسط برداشت سیب در باغبات استان به هیچ وجه مناسب نیست و اصلاح رویه ها مانع هدر رفتن منابع از جمله آب می شود.

شهریاری حمایت از نوسازی صنایع تبدیلی و مکانیزاسیون از طریق پرداخت تسهیلات کم بهره را خواستار شد و افزود: واحدهای تولیدی برای خرید محصولات نیاز به سرمایه در گردش دارند و بانک کشاورزی در این زمینه باید مساعدت نماید.

وی افزود: تثبیت سیاست های واردات و صادرات به عنوان یک موضوع اساسی امروز مورد مطالبه است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیمه محصولات کشاورزی مورد قبول کشاورزان نیست افزود: کشاورزان به دلیل عدم حمایت درست بیمه رغبتی به بیمه نمودن محصولات ندارند و بایا رویکردهای بیمه در این خصوص تغییر یابد.

شهریاری خاطرنشان کرد: کشاورزان بخاطر جولان واسطه ها از خرید تضمینی انتفاعی نمی برند و وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص باید تدبیر کند.

وی با اشاره به مشکل تامین نهاده های دامی در کشور گفت: آذربایجان غربی با توجه به موقعیت مرزی توانایی تامین ۲۵ درصد از نهاده های دامی کشور را دارد.

استاندار آذربایجان غربی در خصوص راهکارهای افزایش صادرات سیب نیز تصریح کرد: رفع تعهد ارزی و تعلیق کارت های بازرگانی، تهاتر و ارزیابی مجدد قیمت ها به افزایش صادرات سیب کمک شایانی می کند.