۱۰ طرح صنعت آب و برق در آذربایجان‌غربی با دستور رییس جمهوری افتتاح شد

۱۰ طرح صنعت آب و برق در آذربایجان‌غربی با دستور رییس جمهوری افتتاح شد
۱۰ طرح کوچک و بزرگ صنعت آب و برق کشور شامل سد کانی‌سیب پیرانشهر، احداث و راه اندازی شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد کرم‌آباد پلدشت و هشت طرح برق روستایی با دستور ویدئو کنفرانسی حجت الاسلام دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران یازدهم دی ماه 99 به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، در این آیین طرحهای سد کانی سیب پیرانشهر با پنج هزار میلیارد ریال، شبکه آبیاری و زهکشی ارس غربی شامل پایاب سد کرم آباد پلدشت با پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و برق‌رسانی به هشت روستا با ۳۳ میلیارد و ۴۸۰ میلیون ریال اعتبار وارد مدار بهره برداری شدند.

سد کانی سیب پیرانشهر با هدف احیای دریاچه ارومیه با انتقال سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب، کاهش مهاجرت، ثبات جمعیت، رونق اقتصادی منطقه و مهار و تنظیم ۷۱۳ میلیون مترمکعب مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

شهرستان مرزی پیرانشهر در ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان و هم مرز با کشور عراق قرار دارد.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است و حجم کنونی مخزن آن، ۵۰ میلیون مترمکعب اندازه گیری شده و همچنین حجم مخزن در تراز نرمال ۲۲۰ میلیون مترمکعب برآورد می‌شود.

مجموعه سد کرم آباد و احداث و آب اندازی شبکه اصلی آبیاری و زهکشی ارس غربی، دیگر طرح افتتاحی امروز بود که با وسعت هشت هزار و ۴۰۰ هکتاری با هدف توسعه کشاورزی استان به بهره برداری رسید.

شهرستان مرزی پلدشت نیز در شمال آذربایجان غربی واقع شده و هم مرز با کشور جمهوری آذربایجان است.

برق رسانی به هشت روستای آذربایجان غربی نیز امروز توسط رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

مجموع اعتبار هزینه شده برای این طرح های افتتاحی ۱۱۰ هزار و ۲۳۳ میلیارد ریال است.

احیای دریاچه ارومیه از کارهای بزرگ و تاریخی ایران است

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو در قالب پویش الف_ب_ایران و بهره برداری از سد کانی سیب اظهار داشت: احیای دریاچه ارومیه یکی از وعده‌های اولیه دولت یازدهم مردم آذربایجان غربی و شرقی و کل منطقه شمال غرب کشور بود. چون زندگی مردم شمال غرب وابسته به دریاچه ارومیه است.

 وی اضافه کرد: اگر ما دریاچه ارومیه را رها می‌کردیم، در سال ۹۶ این دریاچه به طور کامل خشک می‌شد و در سال ۹۷ زندگی را در منطقه شمالغرب کشور تمام می‌کرد و همه مردم ناچار به مهاجرت می‌شدند. مخصوصاً در آذربایجان شرقی و تبریز به دلیل طوفان شن و نمک هیچ کس نمی‌توانست زندگی کند و هم مزارع و هم زندگی انسان‌ها را نابود می‌کرد.

 رییس جمهوری با بیان اینکه کاری که دولت یازدهم و دوازدهم درباره محیط زیست در منطقه شمال غرب کشور انجام داد از کارهای بزرگ تاریخی ایران است، گفت: امیدوارم تلاش‌ها در این زمینه به ثمر برسد تا بتوانیم اوایل سال آینده احیای دریاچه ارومیه را جشن بگیریم.

وی با بیان اینکه این طرح برای ما مهم است، از اقدامات و تلاش‌های مهندسین برای اتمام آن سد کانی سیب و همچنین اقدامات برای اتمام تونل مهم ۳۵ و نیم کیلومتری قدردانی کرد.

رییس جمهوری همچنین از استاندار آذربایجان غربی خواست تا کانالهای ۳ و ۴ شبکه زهکشی کرم آباد که در حال حاضر حدود ۸ هزار و ۴۰۰ هکتار را پوشش می‌دهد، در اسرع وقت تکمیل شود تا کشاورزان منطقه حداکثر استفاده را از این کانال‌ها و سدها داشته باشند.