دیدار استاندار شهریاری با وزرای نفت و جهاد کشاورزی

دیدار استاندار شهریاری با وزرای نفت و جهاد کشاورزی
استاندار آذربایجان غربی به منظور حل مسئله خرید تضمینی و پایه سیب درختی و صنعتی و تداوم تهاتری سیب و نیز بررسی فروش سهمه سوخت مرزنشینان با وزرای جهاد کشاورزی و نفت دیدارهای جداگانه ای برگزار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی؛ محمدمهدی شهریاری روز دوشنبه در دیدار با حجتی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی به پشتوانه تلاش شبانه روزی کشاورزان از ظرفیت بالای تولید محصولات برخوردار بوده و یکی از قطب های تولید کشور محسوب می شود تصریح کرد: سالانه بیش از ۶/۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می شود.
 

وی با اشاره به تولید قابل توجه محصولات باغی از جمله سیب درختی و نقش این محصول در فضای کسب و کار و اقتصاد ملی،اشتغال و بازرگانی خارجی خاطرنشان کرد: در سال زراعی جاری بنا به پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی بیش از یک میلیون و یکصدهزار تن محصول سیب درختی و استحصال سیب درختی درجه ۳ ( صنعتی) ناشی از عوامل طبیعی در حدود ۳۵۰ هزار تن می باشد.
 

شهریاری افزود: همه ساله فروش سیب درختی درجه ۳ با توجه به اینکه مقدار متنابهی از آن در یک زمان وارد بازار شده و مشکلاتی را برای کشاورزان و باغداران منطقه ایجاد می کند لذا می بایست در جهت حمایت از کشاورزان قیمت خرید تضمینی و پایه برای سیب درختی و صنعتی در اسرع وقت اعلام و نیز نسبت به پیگیری و تداوم صادرات تهاتری سیب با موز در قالب بسته های حمایتی اقدام گردد.
 

مقام عالی استان همچنین در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی ضمن تشریح مشکلات پیش روی تولید محصول گوجه فرنگی تصریح کرد: با توجه به افزایش تولید و کاهش تقاضا و به تبع آن کاهش قیمت این محصول در بازار و نیز اینکه نرخ های خرید کارخانجات رضایت کشاورزان را تامین نمی کند لذا نیاز است تا در جهت حمایت از کشاورزان نسبت به تجدید نظر ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی بوته ای و رب گوجه فرنگی در بسته بندی بیش از ۵ کیلوگرم و حذف تعهد ارزی برای صادرات اقدام گردد.

استاندار شهریاری تفویض اختیار تعیین نرخ کارمزد تبدیل گوجه فرنگی به رب در سقف هزینه های مجاز را به استانها از دیگر راهکارهای حمایت از بخش کشاورزی عنوان کرد.

وزیر جهادکشاورزی نیز در این دیدار دستور داد تا سازمان تعاون روستایی در اسرع وقت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی اقدام نماید.
 

مقام عالی استان همچنین در دیدار با بیژن زنگنه وزیر نفت ضمن ارائه گزارشی از روند فروش سوخت مرزنشینان، مسائل و مشکلات این حوزه را تشریح ساخت.

استاندار آذربایجان غربی همچنین دیدار و نشستی با عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در خصوص مسائل و مشکلات پروژه های اشتغال پایدار روستایی داشت.

در این دیدارکه با حضور مجریان طرح ها در محل وزارت تعاون کار برگزار شد نحوه تامین اعتبار ۸ طرح مصوب از محل اشتغال پایدار روستایی مورد بررسی و مشکلات تامین اعتبار این طرح ها حل شد.