معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی

تقویت زیرساختها، نتیجه سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی است

تقویت زیرساختها، نتیجه سفر رییس جمهوری به آذربایجان غربی است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی با اشاره به استقبال پرشور مردم استان از کاروان تدبیر و امید و نقش اثرگذار آن در معادلات بین المللی گفت: ارتقای زیرساخت ها با زمینه سازی برای اجرای دهها هزار میلیارد ریال طرح در حوزه های مختلف از جمله مهمترین نتایج سفر رییس جمهوری طی هفته گذشته به استان بوده است.

رضا حسینی شنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این سفر علاوه بر اختصاص بیش از 22 هزار میلیارد ریال اعتبار در قالب مصوبات سفر، دهها هزار میلیارد ریال دیگر نیز توسط وزرا و اعضای کابینه برای توسعه استان در نظر گرفته شد که نتایج درخشانی را در سال های آینده به همراه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در این سفر و با توجه ویژه شرکت ملی گاز ایران، علاوه بر روستاهایی که گازرسانی آن در سفر مصوب شد، قرار است میانگین برخورداری روستاهای استان از این نعمت از 56 درصد فعلی تا پایان دولت دوازدهم به 81 درصد افزایش یابد.
وی بیان کرد: در همین راستا هم اکنون مطالعه گازرسانی به 248 روستا در حال انجام است و عملیات گازرسانی نیز برای بهره مندی 638 روستا ادامه دارد.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: در این سفر همچنین وزیر نیرو در کنار مصوبات قابل توجه حوزه آب، قول مساعدی برای تکمیل رینگ اتصالات شبکه سراسری برق دور دریاچه ارومیه داد که برای اجرای این امر حداقل هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
حسینی گفت: آغاز عملیات اجرایی معدن و کارخانه فرآوری طلا در خوی، قطعه 3 آزادراه بازرگان - تبریز به طور 70 کیلومتر، پتروشیمی آذربایجان در منطقه آزاد ماکو با ظرفیت اسمی 400 هزار تن به صورت سالانه و سرمایه گذاری 2.1 میلیارد دلاری، هتل کاروانسرای عباسی با سرمایه گذاری 600 میلیارد ریالی و هتل 5 ستاره ماوی با سرمایه گذاری 300 میلیارد ریالی در منطقه آزاد ماکو و گاوداری صنعتی 10 هزار راسی با هدف تامین مواد اولیه کارخانه های لبنیات استان از جمله مهمترین طرح های آغاز شده در این سفر به شمار می رود.
وی در خصوص طرح های افتتاحی در این سفر نیز بیان کرد: 17 پروژه صنایع تبدیلی و کشاورزی، 428 طرح آبیاری تحت فشار، هشت طرح بهبود تولید دامی، هتل سه ستاره آریا، فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو و طرح های تولیدی در شهرستان های مختلف استان از جمله مهمترین پروژه های این بخش است.
وی یکی از مهمترین دستاوردهای این سفر را جلب نظر رییس دفتر رییس جمهوری برای ایجاد هاب لجستیک برای نهاده های دامی در استان برشمرد و افزود: در صورت تحقق این طرح، سهم 15 درصدی استان در تامین لجستیک نهاده های دامی محقق می شود که میزان آن حدود 2 میلیون تن در سال است.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: در این صورت علاوه بر نیاز به وجود 2 هزار دستگاه کامیون و کشنده، صدها شغل مستقیم و غیرمستقیم نیز ایجاد خواهد شد که تحولی برای استان به شمار می رود.
حسینی ادامه داد: در این سفر زمینه اشتغال برای حدود 2 هزار و 300 نفر در طرح های افتتاحی و بیش از 2 هزار و 700 نفر در طرح های سرمایه گذاری محقق شد که رقمی قابل توجه است.
وی همچنین از امضای تفاهم نامه بین مدیران عامل بانک ها و سازمان بازنشستگی کشوری با مسوولان استانی برای اجرای طرح های سرمایه گذاری با حضور رییس جمهوری خبر داد و افزود: راه اندازی مزارع پرورش آرتمیا، ماهیان خاویاری، تولید ایمپلنت انسانی، تولید برق از سلول های خورشیدی و سرمایه گذاری در بخش تراکتورسازی توسط بانک توسعه تعاون، اجرای طرح های کسب و کار روستایی، اختصاص سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و سرمایه گذاری در بخش صنعت و معدن توسط بانک صنعت و معدن از جمله این طرح ها به شمار می رود.
معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: تولید کاغذ از کربنات سدیم، تایر خودروهای سنگین، پنل و سلول های خورشیدی، ساخت هتل و فرآوری و بسته بندی گیاهان دارویی توسط بانک ملی، ایجاد دهکده سلامت توسط صندوق بازنشستگی، کمک به واحدهای قند مهاباد، تولید کمپوست از زباله، توسعه باغ های سیب مدرن، کمک به تولید شکر، راه اندازی زنجیره ارزش عسل و تخم مرغ توسط بانک کشاورزی و راه اندازی اولین پارک کارآفرینی در دانشگاه صنعتی ارومیه توسط بانک کارآفرینی نیز از دیگر طرح های سرمایه گذاری توسط بانک ها در آذربایجان غربی محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، دکتر حسن روحانی و اعضای هیات دولت روز دوشنبه هفته گذشته در دومین سفر استانی میهمان مردم آذربایجان غربی بودند.
در این سفر بیش از 2 هزار و 264 میلیارد ریال طرح برای توسعه آذربایجان غربی به تصویب رسید.