پیام مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران

پیام مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایران
علیلو، مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با صدور پیامی هفته ملی سلامت بانوان ایران را گرامی‌داشت.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، پریسا علیلو مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی در پیامی به مناسبت هفته سلامت زنان بر نقش تحرک و فعالیت بدنی در سلامت بانوان بویژه در دوره کرونا و نقش کلیدی آنان در مقابله با کرونا تاکید و لزوم برنامه ریزی برای بهبود شیوه زندگی آنان را یادآوری کرد.

در متن این پیام آمده است:

توجه به سلامت بانوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا نه تنها حدود نیمی از جمعیت آذربایجان غربی را تشکیل می دهند، بلکه بر اساس تحقیقات انجام شده وضعیت سلامت زنان تاثیر بسیار زیادی بر سلامت فرزندان، خانواده و جامعه می گذارد و تأمین سلامت آنان نه تنها به افزایش شاخص های سلامت استان کمک خواهد کرد، بلکه باعث ارتقای سلامت خانواده نیز می شود.

بر همین اساس لزوم حمایت همه جانبه از سلامت بانوان از دوران بارداری و شیردهی گرفته تا حضور آنان در عرصه های کار و فعالیت اجتماعی به خوبی آشکار می شود. اما توجه به سلامت این قشر مهم جامعه در طول زمان مغفول مانده است. خوشبختانه چند سالی است که توجه به سلامت بانوان از طریق ارائه خدمات ادغام یافته بهداشتی در کلیه مراکز و پایگاه های سلامت در اقصی نقاط استان به مدد ایجاد پایگاه های سلامت در روستاها و محلات در حال انجام است.

با توجه به فراگیری شیوع بیماری کرونا در جهان و به تبع آن در کشور عزیزمان ایران، بانوان علاوه بر نقش آفرینی جدی در سنگر مقابله با کرونا ایفاگر نقش همسر و مادری در خانواده نیز هستند و کرونا موجب شده تا این نقش ها بیش از پیش بر اهمیت آنها افزوده شود. به طور قطع حفظ سلامت بانوان به عنوان یکی از ارکان مهم خانواده و جامعه در برابر کرونا نقش بسزایی در حفظ سلامت جامعه دارد.

در پیام این هفته در سال ۹۹  " سلامت زنان در دوره کرونا"، اهمیت تاکید بر نقش سلامت بانوان در دوره سخت کرونا مورد تاکید قرار گرفته است.فرارسیدن 'هفته ملی سلامت بانوان ایران' را که با هدف اطلاع رسانی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در خصوص اولویت های سلامت زنان، به عنوان نیمی از جمعیت کشور، همه ساله در روزهای پایانی مهر ماه برگزار می شود را تبریک عرض می نمایم.

امیدوارم همه مدیران و مسئولان محترم اقدامات برنامه ریزی شده ای را برای رسیدن به این هدف در دستور کار خود قرار دهند.

پریسا علیلو

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی