معاون استاندار آذربایجان غربی: راه اندازی شهرکهای صنعتی مشترک با کشورهای همسایه عملیاتی می شود

معاون استاندار آذربایجان غربی:  راه اندازی شهرکهای صنعتی مشترک با کشورهای همسایه عملیاتی می شود
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: طرح راه اندازی شهرکهای صنعتی مشترک با کشورهای همسایه عملیاتی می شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، بهنام شهدی که  به شهرستان مهاباد سفر کرده بود در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر در خصوص طرح شهرکهای صنعتی مشترک با کشورهای همسایه، گفت: یکی از برنامه هایی که در سالهای گذشته پیگیر آن بودیم شهرکهای صنعتی مشترک با کشورهای همجوار است این موضوع قبلا طرح و الان در حال پیگیر عملیاتی شدن آن هستیم.

وی افزود: در این خصوص با ترکیه در سالها گذشته اقداماتی صورت گرفته و توافقنامه های اولیه انجام و پیگیر عملیاتی شدن آن هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی افزود: اجرای این طرح باعث می شود که ارزش افزوده و قیمت تمام شده محصول کاهش یابد و بتوانیم محصولات خود را با قیمت کمتر و حقوق ورود و خروج کمتر صادر کنیم و همچنین می توان از استعداد و پتانسیل کشور همسایه هم بیش از پیش استفاده کرد.

 شهدی اضافه کرد:  در مرحله بعد و در آینده در نظر داریم با عراق وارد مذاکرات شویم و شهرکهای صنعتی مشترک را با آنها توافق و انجام دهیم.

وی با بیان اینکه یکی از استعدادها و ظرفیت هایی که استان آذربایجان غربی دارد بحث پایانه ها و ظرفیت تجارت مرزی با کشورهای همسایه است، افزود: افزایش صادرات به کشورهای منطقه، رایزنی هایی با کشورهای اوراسیا، سی آی اس و کشورهای همسایه از اولویت های برنامه های اقتصادی ما است.

وی در ادامه از افزایش صادرات از استان خبر داد و گفت: در ۹ ماهه امسال یک میلیارد و ۴۲۴ میلیون دلارصادرات داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴ درصد افزایش را نشان می دهد در واردات هم ۶۵۰ میلیون دلار بود افزایش ۷۷ درصدی داشت که تراز مثبت را نشان می دهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان غربی افزود: اولویت ها و فرصت های سرمایه گذاری خود را برای استان و شهرستان تعیین کردیم تا اگر سرمایه گذار داخلی و خارجی ورود پیدا کند با اولویت طرحهای دانش بنیان در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم و از این ظرفیت ها سعی می کنیم به نحو احسن استفاده کنیم.