استاندار آذربایجان غربی در نشست پارلمان مشورتی بانوان استان مطرح کرد:

هفته دولت متعلق به همه مردم است/ دستیابی به توسعه بدون توجه به نقش زنان امکان پذیر نیست/ ضرورت تقویت نقش زنان در توسعه استان

هفته دولت متعلق به همه مردم است/ دستیابی به توسعه بدون توجه به نقش زنان امکان پذیر نیست/ ضرورت تقویت نقش زنان در توسعه استان
استاندار آذربایجان غربی گفت: دستیابی به توسعه پایدار بدون توجه به نقش زنان امکان پذیر نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، محمدمهدی شهریاری در نخستین نشست پارلمان مشورتی بانوان استان که امروز با حضور مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده در محل استانداری برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن هفته دولت گفت: هفته دولت متعلق به همه مردم است چرا که دولت در نظام اسلامی برآمده از مردم است و سرنوشت کشور بدست همین مردم تعیین می شود.

وی در ادامه به تحریم های ظالمانه استکبار جهانی و شرایط ویژه کشور اشاره و خاطرنشان کرد: در این شرایط سخت اقتصادی، دولت با تمام توان و با تکیه بر حمایت های مردم بدنبال کاهش مشکلات است؛ زنان و مادران نیز در این شرایط می توانند ضمن تحکیم بنیان خانواده، امید را از خانواده به بدنه جامعه منتقل و مسیر عبور از این شرایط دشوار را هموارتر کنند.

شهریاری همچنین بر لزوم توجه بیشتر به نقش بانوان در اداره کشور تاکید کرد و افزود: دستیابی به توسعه پایدار بدون توجه به نقش زنان امکان پذیر نیست؛ لذا توجه به نقش زنان در اداره امور کشور جزو اهداف و اولویت های دولت تدبیر و امید بوده و هست، ما نیز در استان همواره پیگیر تقویت نقش زنان در اداره امور استان بوده ایم وسعی کرده ایم از زنان و بانوان توانمند و با استعداد در مناصب مختلف مدیریتی استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه متاسفانه نرخ بی سوادی در میان زنان استان از مردان بالاتر است، افزود: آموزش و توانمندسازی بانوان و همچنین جذب بازماندگان از تحصیل جزو برنامه های مدیریت ارشد استان است و تاکنون اقدامات بسیار خوبی در این زمینه ها انجام شده است که این اقدامات همچنان ادامه دارد.

شهریاری اظهار کرد: در زمینه توانمندسازی زنان روستایی نیز دفتر امور روستایی استانداری طرح های خوبی را در دست اجرا دارد که با اجرایی شدن آن ها، اشتغال خوبی برای بانوان روستایی بویژه زنان سرپرست خانوار ایجاد خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری پارلمان مشورتی بانوان در تصمیم گیری ها افزود: پارلمان مشورتی بانوان می تواند به یکی از مهم ترین ابزارهای ارتقای مشارکت زنان در توسعه استان تبدیل شود؛ لازم است از این ظرفیت مشورتی به بهترین نحو ممکن در جهت شناسایی و بهره گیری از ظرفیت بانوان توانمند استان استفاده شود.

مقام عالی استان در خصوص درخواست جمعی از بانوان حاضر در پارلمان مشورتی بانوان استان مبنی بر دریافت تسهیلات ارزان قیمت نیز گفت: با بانک های مختلف در این خصوص رایزنی خواهیم کرد؛ همچنین آمادگی داریم برای طرح های بانوان که ظرفیت کارآفرینی و اشتغال زایی دارند در شورای برنامه ریزی و توسعه استان تسهیلات مصوب و پرداخت کنیم.

همچنین در این جلسه با دستور استاندار آذربایجان غربی مقرر شد مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری بعنوان عضو در جلسات شورای برنامه ریزی و توسعه استان حضور یابد.

پریسا علیلو مدیرکل دفتر زنان و خانواده استانداری نیز در این جلسه با اعلام اینکه آذربایجان غربی سومین استان کشور در تشکیل پارلمان مشورتی بانوان است، افزود: از طریق این پارلمان، مطالبات بانوان استان بصورت نظام مند پیگیری خواهد شد.

وی افزود: پارلمان مشورتی بانوان در تمام شهرستان های استان تشکیل شده و جلسات آن بصورت مستمر برگزار می شود.

تعدادی از بانوان عضو پارلمان مشورتی بانوان استان نیز در این جلسه دیدگاه ها و مسائل و مشکلات مرتبط با حوزه زنان را مطرح کردند و مقام عالی استان نیز ضمن استماع مشکلات، قول پیگیری موارد مطروحه را داد.