با حضور استاندار آذربایجان غربی، رییس مجلس و وزیر نیرو، مجهزترین تصفیه‌خانه آب کشور در مهاباد افتتاح شد

مجهزترین تصفیه‌خانه آب شرب کشور با ۶۳۰ میلیارد ریال هزینه، عصر امروز سه‌شنبه با حضور استاندار آذربایجان غربی ، رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو در مهاباد به بهره‌برداری رسید.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در آیین افتتاح این طرح ، اظهار داشت: این تصفیه‌خانه با ظرفیت برداشت ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه قادر است تا افق سال ۱۴۱۸ برای بیش از ۲۴۶ هزار نفر جمعیت شهری مهاباد آب شرب سالم و بهداشتی تامین کند.

علیرضا رضوی اضافه کرد: این تصفیه‌خانه که دارای یک برج آبگیری نیز است در چهار فاز مختلف قبل از بهره‌برداری تست و تایید نهایی شده است و با نصب کامل اتصالات داخلی شبکه آبرسانی، آب شرب موردنیاز شهروندان مهابادی به طور کامل از طریق این تصفیه‌خانه تامین می‌شود.

وی افزود: این تصفیه‌خانه از نوع «داف» است که جدیدترین فرآیند تصفیه آب در سطح کشور است و براساس نوع مواد و وضعیت کیفیت آب سد از لحاظ بیولوژیکی طراحی شده و براین اساس با وارد شدن به مدار، مشکل کیفیت و تغییر رنگ آب شرب این شهر نیز به طور کامل مرتفع می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات احداث این تصفیه‌خانه در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) در سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود ادامه داد: تصفیه‌خانه مهاباد قادر است در شبانه‌روز بیش از ۶۴ هزار متر مکعب آب را تصفیه و وارد مدار مصرف کند.

امروز همزمان با افتتاح این طرح، تصفیه‌خانه آب پلدشت و طرح فاضلاب شهرک گلمان ارومیه نیز با ۴۶۰ میلیارد ریال هزینه از طریق ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

همچنین با حضور «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو، یک واحد نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی برق آبی سردشت نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

رییس مجلس شورای اسلامی و وزیر نیرو و استاندار آذربایجان غربی ، در بدو ورود به مهاباد با حضور در مزار شهدای این شهرستان به مقام شامخ شهدا ادای احترام کردند.