عملیات آواربرداری در مناطق زلزله زده خوی آغاز شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: طبق دستور استاندار محترم برای استفاده از همه ظرفیت‌ها جهت آواربرداری از مناطق زلزله زده، این عملیات با محوریت شهر فیرورق و برخی روستاها در کمتر از یک هفته پس از وقوع زمین لرزه، آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، یاسر رهبردین در برنامه زنده تلویزیونی گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز استان ، افزود: در این عملیات از ماشین آلات سنگین بخش دولتی و خصوصی استفاده می‌شود و نهادهای مختلفی از جمله بنیاد مسکن، راهداری، راه و شهرسازی، آب منطقه‌ای و شهرداری‌های استان در این خصوص مشارکت و همکاری‌های لازم را با ستاد بازسازی دارند.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن، شرکت‌های خدمات رسان با قطع خدماتی نظیر برق، گاز و آب منازل احداثی و 30 گروه جهادی به همراه بسیج سازندگی در این عملیات به ویژه تخلیه اثاثیه منازل و گشایش معابر همکاری دارند تا با سرعت بیشتری شاهد آواربرداری از این مناطق باشیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: بر اثر زمین لرزه 5.4 ریشتری 28 دی ماه در منطقه فیرورق خوی، 379 واحد باید تخریب و مجددا احداث شود و سه هزار و 600 واحد هم نیازمند تعمیر هستند که امیدواریم با همراهی همه نهادها، روند بازسازی آنها نظیر روستاهای زلزله زده بخش مرکزی خوی به سرعت اجرایی شود.

رهبردین اظهار کرد: همچنین 2 هزار و 500 واحد نگهداری دام باید در روستاهای مناطق زلزله زده نیز باید ابتدا بطور کامل آواربرداری شده و سپس از نو احداث شود که این کار نیز شروع شده است.

وی با اشاره به تجربه موفق در بازسازی مناطق زلزله زده مهر ماه شهرستان خوی گفت: در مرحله نخست، آواربرداری در شهر فیرورق خوی و روستاهای بدلان و وار انجام می‌شود و پس از آن در روستاهای دیگر این کار ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: با دستور استاندار محترم آذربایجان غربی تعدادی از مدیران ستادی استانداری نیز در مناطق زلزله زده خوی حضور دارند تا در صورت مشکل، هماهنگی های لازم را انجام دهند.