جذب سرمایه‌گذار مهمترین رکن تحقق شعار سال در آذربایجان‌غربی است / موانع سرمایه گذاری در استان برداشته می شود / از مزیت های استان برای جذب سرمایه گذار بیشتر استفاده می شود

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه سال گذشته اقدامات خوبی برای جذب سرمایه در استان صورت گرفت، گفت: جذب سرمایه گذار مهمترین رکن تحقق شعار سال است و موانع پیش روی این امر باید برداشته شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، محمدصادق معتمدیان روز شنبه در جلسه بررسی راهکارهای تحقق شعار سال در آذربایجان‌غربی افزود: موانع سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف از جمله زمین و زیرساخت باید احصا شود البته باید اساتید دانشگاه، صاحب نظران و همچنین بخش خصوصی را در این حوزه وارد کنیم.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام «مهار تورم، رشد تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب اضافه کرد: این امر نشان داد که همچنان اولویت اول کشور، پرداختن به موضوع اقتصاد است.

معتمدیان با بیان اینکه این نشست، نخستین نشست در راستای تدوین برنامه اجرایی برای تحقق شعار سال است و قطعا تداوم خواهد یافت، ادامه داد: باید زیر نظر این شورا برنامه‌های اجرایی برای تحقق شعار سال بر اساس ظرفیت‌ها و ریل‌گذاری های صورت گرفته تهیه و نقش دستگاه‌ها هم مشخص شود.

استاندار آذربایجان‌غربی‌ با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری از اولویت‌های استان است، گفت: سال گذشته اقدامات خوبی در جذب سرمایه، مانع زدایی و معرفی ظرفیت‌های استان انجام شد که نتیجه آن جذب 43 هزار میلیارد تومان فقط در بخش معدن بود که این مهم باید امسال به بخش‌های دیگر تعمیم یابد.

معتمدیان اظهار کرد: امسال در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی، تجارت و گردشگری نیاز به سرمایه گذاری داریم چرا که مشکلات این بخش‌ها بسیار زیاد بوده و باید با استفاده از ظرفیت‌های سرمایه گذاری، سهم استان و ارزش افزوده در این حوزه را ارتقا دهیم.

وی یادآور شد: در بخش صنعت، به صورت جدی نیازمند سرمایه گذاری هستیم چرا که سهم استان در این بخش در کشور حدود یک درصد و بسیار اندک است.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه کشاورزی از جمله مهمترین مزیت‌های استان است ولی کمترین درآمد را از آن داریم، افزود: مشکل مهم این بخش فرآوری است چرا که فقط 1.2 میلیون تن محصول کشاورزی در استان فرآوری می‌شود که این امر هم با مشکل مواجه است.

معتمدیان با تاکید بر اینکه در فرآوری محصولات کشاورزی نیاز به انقلاب در استان داریم، تاکید کرد: در بخش سورتینگ و برندینگ‌ محصولات کشاورزی هم با مشکل مواجه هستیم در حالیکه با بهبود روند در هر کدام از این بخش‌ها می‌توان در تولید ثروت و اشتغال اثرگذار بود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه تجارت هم از ظرفیت های آذربایجان غربی به خوبی استفاده نکرده‌ایم، گفت: همسایگی با سه کشور، همجواری با چند کشور، قرار گرفتن در مسیر کریدورهای بین المللی، وجود سه فرودگاه، اتصال ریلی به اروپا، دروازه اروپا بودن، داشتن صدها کیلومتر مرز با ترکیه و شمال عراق از جمله مزیت‌های استان است که تاکنون به خوبی از آنها استفاده نشده و باید امسال برای سرمایه گذاری در این حوزه تمهید کرد.

معتمدیان ادامه داد: یکی از دلایل بالا بودن قیمت کالا در استان، موضوع حمل و نقل و تکیه بر حمل و نقل گران جاده‌ای است که باید برای بهبود این روند، از ظرفیت حمل و نقل ریلی ایجاد شده در استان بسیار بیشتر از گذشته استفاده کنیم.

وی از اتمام عملیات توسعه ایستگاه‌های باری در ایستگاه‌های قطار ارومیه و نقده خبر داد و گفت: البته باید این امر با حضور شرکت‌های حمل و نقل بین المللی ریلی در استان تکمیل شود تا بتوانیم با استفاده از حمل و نقل ریلی، هزینه حمل و نقل را کاهش دهیم.

استاندار آذربایجان‌غربی‌ بر لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی زمین برای ارایه به سرمایه گذاران تاکید کرد و افزود: ضمن اینکه مدیران و کارشناسان نهادهای مسوول باید توسعه محور باشند، باید خدمات لازم را هم به سرمایه گذار بدهیم تا بتوانیم در جذب سرمایه‌گذار موفق باشیم.

معتمدیان نظارت میدانی را از دیگر برنامه‌های استان در سال جاری عنوان کرد و یادآور شد: بر اساس شاخص‌ها و برنامه‌های تدوینی به فعالیت‌های ادارات و دستگاه‌های اجرایی ورود می‌کنیم.

وی با تاکید بر بهبود بهره وری در حوزه‌های مختلف برای دستیابی به شاخص‌های توسعه استان اضافه کرد: باید در همه بخش‌ها به بهره وری توجه ویژه‌ای شود لذا برای تدوین برنامه‌های عملیاتی در این بخش با همه توان وارد شویم.

به گفته وی، امسال باید از شعار و سیاست گذاری فاصله بگیریم و به سمت اجرایی شدن شعارها و برنامه ریزی ها حرکت کنیم.

استاندار آذربایجان‌غربی‌ با اشاره به اینکه یکی از برنامه‌های مهم تدوین شده برای توسعه کشاورزی با ارزش افزوده بالا، توسعه گلخانه هاست، ادامه داد: باید مقدمات این امر فراهم شده و سرمایه گذاران در این بخش به خوبی جذب شوند.

معتمدیان با بیان اینکه در بخش شیلات دنبال برنامه‌های توسعه ای اجرایی هستیم، گفت: ظرفیت‌های خوبی در شمال و جنوب استان داریم که باید از آنها در حوزه توسعه بخش شیلات استفاده کنیم.