امروزه مباحث حوزه خانواده و زیرشاخه های ان از اهمیت بالایی در جامعه برخوردار است

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه یکی از معضلات و چالش‌های مناطق مرزی و حاشیه‌نشین پدیده کودکان فاقد اسناد و مدارک هویتی ناشی از ازدواج زنان و اتباع بیگانه است، گفت: توجه به وضعیت کودکان کار، کودکان بازمانده از تحصیل و کودکان فاقد هویت در جامعه امروز باید مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور بانوان وخانواده استانداری آذربایجان غربی،پریسا علیلو،مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌غربی، صبح امروز،۱۱ شهریورماه،در نهمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در ارومیه،اظهار کرد:مباحث حقوق کودک از مسائل ریشه‌ای در جامعه امروز بوده و چون کودک ضعیف‌ترین و مهم‌ترین عضو خانواده بوده، حقوق او از مهمترین حقوق انسانی به‌شمار رفته و از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی افزود: بنابر آموزه‌های اسلامی بیشترین حقوق کودکان برعهده والدین است ودر این راستا تحکیم و سلامت بنیان خانواده برای حفاظت از حقوق کودکان در اولویت قرار دارد و از مولفه‌های مهم در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دولت‌ها بوده و نیاز به توجه و حساسیت و همکاری دستگاه‌های مختلف اجرایی دارد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌غربی ادامه داد:کودکان نیروی محرکه توسعه کشور و سرمایه اجتماعی و انسانی هستند و آینده کشور وابسته به پرورش و حفظ دستاوردهای ارزشمند اخلاقی آن ملت در چارچوب تربیت نسل‌های توانمند و تربیت درست کودکان است که باید موردتوجه قرار گیرد.

علیلو خاطرنشان کرد:یکی از معضلات و چالش‌های مناطق مرزی و حاشیه‌نشین پدیده کودکان فاقد اسناد و مدارک هویتی ناشی از ازدواج زنان و اتباع بیگانه است، لذا محرومیت این کودکان از امکانات دولتی و عمومی به‌هیچ‌وجه در راستای آموزه‌های اخلاقی ما و محتوای قانونی قانون اساسی و کنوانسیون حقوق کودک و سایر اسناد نیست و این محرومیت از حضور و استفاده فضاهای آموزشی و تحصیل از مهم‌ترین آسیب‌های بی‌هویتی در استان به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه حوزه کودکان نیازمند پژوهش،بررسی،آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای نو است،گفت:توجه به وضعیت کودکان کار، کودکان بازمانده از تحصیل و کودکان فاقد هویت در جامعه امروز باید مورد توجه و رسیدگی قرار گیرد و به فرهنگ‌سازی و آموزش خانواده‌ها بیش از پیش توجه شود.

علیلو افزود:دفاتر بانوان و خانواده استانداری در استان‌ها به‌عنوان نمایندگان کنوانسیون حقوق کودک در استان‌ها،وظیفه رصد، پایش و مطالعه وضعیت کودکان و تلاش برای بهبود آن را عهده‌دار هستند و شناسایی چالش‌ها،آسیب‌شناسی و ارائه راهکارهای نو برای رفع مشکلات حوزه کودکان از اهم وظایف و اهداف این دفتر به‌شمار می‌رود،از جمله مباحث مهم حوزه خانواده حقوق و وظایف هریک از اعضای خانواده است و به دلیل اینکه کودک ضعیف ترین و آسیب پذیرترین و در عین حال مهم ترین عضو خانواده است حقوق او از مهمترین حقوق انسانی است لذا مباحث حقوق کودک از مسایل ریشه ای و مهم در میان انبوه دیگر مسایل علوم انسانی اهمیت بسزایی دارد.

وی افزود:در کشورهای اسلامی به سبب وجود استحکام در بنیاد خانواده و گرایش های دینی و اعتقادی وضعیت حقوق کودکان جایگاه نسبی مناسب تری دارد ودر کنوانسیون حقوق کودک نیز بیشترین مسئولیت در رعایت حقوق کودک بر دوش والدین نهاده شده است در اموزه های اسلامی نیز بیشترین مسئولیت در قبال کودک بر دوش والدین است 
لذا تقویت و تحکیم و سلامت خانواده همواره از مولفه های مهم در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری دولت ها بوده است و مسئله کودکان مسئله ای مهم و فراقوه ای است که مستلزم حساسیت و همکاری دستگاه های مختلف می باشد.

یکی از افتخارات نظام اسلامی در چهاردهه تلاش انقلابی توجه به حقوق انسانها و تلاش برای تکریم و پاسداشت احاد ملت بوده است .
و با بهره گیری از ارزشها و اموزه های دینی و الهام از فرمایشات بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری  در سیاست های ابلاغی مختلف و نیز اسناد بالادستی از جمله سند چشم انداز ج .ا‌ا و در جهت نیل به آرمان های یادشده در افق ۱۴۰۴ که به وضوح محور توسعه و پیشرفت در هر زمینه ای باروری وپرورش نیروی انسانی سالم و کارامد و اگاه است لزوم توجه به رشد همه جانبه کودکان به عنوان سرمایه های انسانی و نیروی محرکه توسعه همه جانبه کشور  مدنظر بوده است.