مراسم تقدیر از برگزیدگان دور هشتم بانوان کارآفرین برتر کشوری با حضور ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد

در این نشست ابتکار با اشاره به رویکرد دولت و تاکید رئیس جمهور مبنی بر حمایت از زنان توانمند و کارآفرین در جهت ایجاد اشتغال، به بیان طرح های متعدد در راستای حمایت از ایشان از جمله الگو سازی برای زنان سرپرست خانوار، طرح نوین مشاغل خانگی و همچنین بازاریابی مجازی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، در این نشست ابتکار با اشاره به رویکرد دولت و تاکید رئیس جمهور مبنی بر حمایت از زنان توانمند و کارآفرین در جهت ایجاد اشتغال، به بیان طرح های متعدد در راستای حمایت از ایشان از جمله الگو سازی برای زنان سرپرست خانوار، طرح نوین مشاغل خانگی و همچنین بازاریابی مجازی پرداخت. 

وی با اشاره به فراهم سازی تسهیلات بانکی برای بانوان، افزود : بیش از ۱۴۰۰نفر زن سرپرست خانوار از تسهیلات قرض‌الحسنه برای ایجاد اشتغال کوچک خانگی بهره‌ مند شدند. در این راستا با اخذ موافقت از بانک مرکزی در جهت اینکه سهام عدالت به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات قرار گیرد، هماهنگی انجام شده است. 

ابتکار با اشاره به اینکه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستیم افزود: انشالله در انتخابات پیش رو با امید و تمام توان در کنار هم شرکت خواهیم کرد و شاهد حضور زنان توانمند در کنار مردان در عرصه های مختلف اجتماعی و اقتصادی باشیم و مفتخریم که خدمتگزار زنان سرافراز این سرزمین هستیم. 

در این نشست مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی نیز ضمن تشکر از فعالیتهای ارزشمند معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حوزه زنان و خانواده تصریح کرد: زنان کارآفرین استان آذربایجان غربی نقش مهمی در توسعه همه جانبه استان دارند و در دو دوره قبلی نیز زنان روستایی آذربایجان غربی جزو کارافرینان برتر کشوری انتخاب شدند که نشان از توانمندی زنان این استان دارد.
 
 وی افزود: حمایت و پشتیبانی از کار و سرمایه با رفع موانع تولید و فروش محصولات بانوان کارآفرین در حوزه اقتصاد می تواند نقش ارزنده ای داشته باشد و در تعالی اقتصادی جامعه در کنار حفظ نهاد خانواده نقش آفرینی کنند. 

 مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان غربی تصریح کرد: بانوان مشارکت کننده در این با توسعه و افزایش تولیدات خانگی خود توانسته اند علاوه بر رفع احتیاجات خانواده خود، کالای خود را در اختیار دیگران نیز قرار دهند با ایجاد یک شغل خانگی نه تنها افراد خانواده از شغل مناسبی برخوردار می شوند بلکه توانسته اند در کنار آن برای زنان آسیب پذیر  اشتغال ایجاد نمایند‌ و در کاهش آسیب های اجتماعی در جوامع محلی و روستاها تاثیرگذار باشند‌

علیلو ادامه داد: هدف ارزشمند این طرح که شناسایی و معرفی بانوان کارآفرین جوامع محلی  در کشور و ایجاد شبکه کارآفرینی بین زنان روستایی و شهری در سراسر کشور و اشتراک گذاری تجربیات و توانمندیهای آنها و ایجاد بازار فروش است نیازمند پشتیبانی و ارائه تسهیلات کم بهره و فراهم سازی زمینه بیمه زنان می باشد.

وی گفت : در راستای تحقق بخشی به سیاستهای مقام معظم رهبری، اداره کل امور زنان و خانواده استانداری  در زمینه حمایت از اشتغال و کارآفرینی بانوان روستایی اقدام به عقد تفاهم نامه با صندوق بیمه روستایی و عشایر نموده است که ازین طریق زنان روستایی و عشایر زیادی در سطح استان تحت پوشش بیمه و مزایای این صندوق درآمده اند.

وی ضمن تقدیر از تمامی عوامل همکار در روند برگزاری انتخاب بانوی کارآفرین برتر ملی با رای مردمی، در دور هشتم انتخاب دو بانو از شهرستان های آذربایجان غربی را مایه مباهات استان و جامعه زنان روستایی و شهری دانست و افزود :خانم ها زینب کاظمی از روستای لک شهرستان ارومیه در زمینه پرورش زنبور عسل و بوقلمون و سمیه علی نژاد از منطقه آزاد ماکو منتخب در زمینه گلیم بافی و مجسمه سازی علاوه بر ایجاد اشتغال برای اعضای خانواده خود ده ها نفر را آموزش داده و وارد بازار کار نموده اند.