معرفی استاندار

♦ استاندار آذربایجان غربی

محمد مهدی شهریاری به سال 1343 در خانواده ای متدین بدنیا آمد و پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال 1361 موفق باخذ دیپلم گردید.

وی به تاریخ 15 آبان ماه 1360اولین بار در حالی که یک دانش آموز دبیرستانی بود برای دفاع از مردم و کشور به جبهه های جنگ حق علیه باطل تحت عنوان نیروی رزمی داوطلب بسیج اعزام شد وتا پایان جنگ در این امر مهم شرکت فعال نمود .

همچنین در عملیات ها مختلفی از جمله فتح المبین مرحله اول و سوم، رمضان ، والفجر مقدماتی یک و دو ، بدر و کربلا شرکت نمود .

وی در اواخر دی ماه 1365 تحت تاثیر عوامل شیمیایی دشمن در منطقه عملیاتی شملچه قرار گرفت و به درجه افتخار آمیز جانبازی نائل گردید .

در اواخر تیرماه 1363 خانواده ایشان گلی از گلهای بهشتی را تقدیم سالار شهیدان نمود . برادر وی در منطقه کامیاران به درجه افتخار آمیز شهادت نائل گردید .

در سال 1367 و پس از فرمان رهبر کبیر انقلاب مبنی بر تحصیل نیروهای مذهبی و انقلابی ، ایشان پس از پذیرفته شدن در آزمون در دانشکده روابط بین الملل وزارت امورخارجه مشغول به تحصیل گردید .

 

در سال 1373 رسما به عنوان کارشناس در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه مشغول به کار گشت که تحت عناوین زیر در سالهای متمادی به مطالعه و خدمت و دفاع ازحقوق ملت خود پرداخت که از جمله آن می توان به  نماینده مطالعاتی در سفارت جمهوری اسلامی ایران-مراکش، کارشناس سیاسی مرکز مطالعات آسیایی و قفقاز، کارشناس سیاسی مرکز مطالعات اقتصاد بین الملل و انرژی، کارشناس سیاسی سفارت جمهوری اسلامی ایران واتیکان-ایتالیا  و همچنین کارشناس سیاسی مرکز مطالعات اروپا و آمریکا نام برد. تحقیقات و مطالعات و مقالات ارزنده ایشان در مجلات مختلفی به چاپ رسیده است .

مردم شریف شهرستان های بجنورد ، مانه و سملقان ، گرمه و جاجرم در اسفند ماه سال 1386 با رای قاطع وی را راهی دوره هشتم مجلس شورای اسلامی نمودند .وی در مجلس هشتم شورای اسلامی باتوجه به سوابق ، تجربیات و مطالعات خود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود.

پس از اتمام مجلس هشتم ، به وزارت امور خارجه بازگشت و در سال 1391 به کشور آلمان مامور به خدمت شد .

در سال 1393 با پیشنهاد دکتر ظریف وزیر امورخارجه ایران و تایید دکتر حسن روحانی رییس جمهور محبوب ، محمد مهدی شهریاری بعنوان سرکنسول ایران در فرانکفورت منصوب شد.

با مصوبه هیئت دولت در تاریخ 19 مهرماه 1396 ،محمد مهدی شهریاری بعنوان استاندار آذربایجان غربی تعیین شد.